Jak być szczęśliwym? Reportaż z poszukiwań

by Michał Małysa
Michał Małysa

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „jak być szczęśliwym” zaczęło się od pomysłu na wywiady, które pokazać miały lepszą stronę świata. Przed pierwszymi rozmowami nie wpadłbym nawet na zadanie go. Gdyby zaś padło w moją stronę, pomyślałbym, że jedyną uczciwą odpowiedzią jest „daj mi święty spokój”, skryte za delikatną sugestią udania się w stronę empikowej półki z poradnikami odmieniającymi życie w pięć minut. Tymczasem okazało się, że wielu sensownych ludzi ma całkiem rozsądne pomysły na to, jak być szczęśliwym. Co sugerują?

Warto szukać szczęścia w tym, co ważne jest indywidualnie

Pierwszą z rozmów, które sprowadziły mnie na manowce szczęścia, był wywiad z fantastyczną poetką Katarzyną Szaulińską-Dynowską. Chcąc dostarczać czytelnikom teksty nie tylko przyjemne, ale również wpływające pozytywnie na ich życie, postanowiłem porozmawiać z nią o tym, jak skutecznie odpuszczać, nie wycofując się jednocześnie z bogatego i satysfakcjonującego życia. Któż mógł wiedzieć na ten temat więcej niż uznana psychiatrka i psychoterapeutka, która realizuje się również na polu artystycznym i w życiu rodzinnym?

Cóż, okazało się, że wywiad przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Rozmówczyni nie tylko odpowiedziała na szereg pytań, które chciałem zadać. Wraz ze swoimi odpowiedziami przemycała także ważne lekcje na temat tego, jak być szczęśliwym. Co wyciągnąłem z tej rozmowy dla samego siebie?

Aby być szczęśliwym, warto:

  1. Podejmować wyzwania w obszarach indywidualnie ważnych, które uznaje się za najważniejsze punkty na liście życiowych priorytetów.
  2. Być wobec siebie wymagającym, ale przy tym łagodnym, nie katując się za niepowodzenia i chwile odpoczynku.
  3. Obserwować sygnały od własnego organizmu, który może dawać znać, że warto się na chwilę zatrzymać.
  4. Nie myśleć o chwili wytchnienia czy prośbie o pomoc jako oznakach słabości.
  5. Zrozumieć, że z każdą pozytywną zmianą wiąże się konieczność odpuszczenia czegoś mniej istotnego.

Nie są to oczywiście jedyne możliwe do wyciągnięcia wnioski. Co więcej, sprowadzenie tak wielu cennych lekcji do kilku lapidarnych przemyśleń zwyczajnie je spłyca. Warto więc przeczytać podlinkowany już wyżej wywiad, a następnie przejść do kolejnego punktu poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak być szczęśliwym.

Indywidualne szczęście może być czerpane z doświadczeń kolektywnych

W wywiadach z psychologami z doświadczeniem terapeutycznym nie da uciec się od problemów cięższego kalibru. Niezwykle ucieszył mnie zatem fakt, że kolejnym rozmówcą stał się psycholog społeczny, który na co dzień bada społeczeństwo pod kątem doświadczeń znacznie pozytywniejszych. Z działaniami Łukasza D. Kaczmarka miałem okazję zapoznać się przed kilkoma laty, przygotowując materiał dziennikarski o korzystnym wpływie gier komputerowych na graczy. Teraz zaś mogliśmy porozmawiać o tym, gdzie w 2021 roku szuka szczęścia przeciętny Kowalski i co staje mu na drodze.

Była to cenna rozmowa nie tylko dlatego, że rozmawialiśmy o źródłach szczęścia autentycznego, czyli wykraczającego poza świat dopaminowego marketingu, który mocno ogranicza spektrum szczęścia. Wywiad o poczuciu szczęścia pozwolił na osadzenie kluczowego pytania w znacznie szerszym kontekście – kulturowym, społecznym czy medialnym.

Co wpływa na poczucie szczęścia statystycznego Polaka?

  1. Czerpanie prywatnego szczęścia z doświadczeń kolektywnych.
  2. Pasywny konserwatyzm, otwartość na zmiany i poświęcanie się dla innych.
  3. Zdolność do wyrwania się spod kulturowej i marketingowej presji na ograniczony zakres szczęścia.
  4. Cała gama hormonów szczęścia: dopamina, serotonina, oksytocyna oraz endogenne opioidy i kannabinoidy.
  5. Przekładanie własnych wartości na konkretne działania.

Równie istotne jest jednak zapoznanie się z tym, co w dążeniu do szczęścia przeszkadza. W oczekiwaniu na relację z kolejnych etapów poszukiwań warto kliknąć podlinkowany wyżej wywiad i dokładnie to przeanalizować!

Przeczytaj także...